-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
Toyotas viktigste stasjonsvogn
Selv om Urban Cruiser og Verso lanseres i Norge i april/mai, er det uten tvil Avensis som er Toyotas viktigste nyhet i år. Vi har kjørt den med CVT-gearkasse.
Hvis prognosen slår til, skal Toyota Norge selge 4.000 Avensis i år, og den vil rulle inn foran Mondeo som bestselger i det viktige segmentet for mellomstore biler, hvor hovedtyngden av familiebiler og firmabiler befinner seg.
Her har vi kjørt stasjonsvogna med den nye kombinasjonen 2,0-liter bensinmotor og trinnløs gearkasse. Betegnelsen Multidrive S innebærer at dette er en elektronisk styrt, trinnløs automat med sportmodus og syv simulerte sekvensielle trinn. Sportknappen øker turtallet ved kick-down med ca. 800 o/min.
Multidrive S vil neppe bli den mest solgte gearvarianten i Avensis-programmet, men den er en av de bedre CVT-gearkassene vi har kjørt. Den er harmonisk, ikke så masete, samtidig som lyden er godt dempet. Her, i kombinasjon med 2,0-literen, leveres den med hendler på rattet (”padle shifts”) i tillegg til gearspaken, og ekstraprisen er 22.000 kroner.
Det sier seg selv at med 152 hester på stallen, ligger ikke CO2-utslippet på et nivå som gir noen miljøpris – men Multidrive-kassen er meget «snill» sammenlignet med automatkassen på forgjengeren.
Samtidig som 2,0-literen har økt effekten med 5 hk, har CO2-utslippet med automatkasse gått ned fra 221 til 164 g/km. Dessuten er CO2-tallet bare ett fattig gram høyere enn med manuell gearkasse.
Løft i kjøreegenskaper
Den nye Avensis har et hjuloppheng som er til forveksling likt forgjengeren fra 2003, men komponentene er nye. Oppsettet gir noe mer motstand ved aktiv kurvekjøring, noe som understrekes av at fjæring og demping nå ligger mer på den sportslige siden enn på forgjengeren, som var utpreget komfortabel i oppsettet.
Styrefølelsen er også blitt bedre enn før – uten å nå opp til Mondeo-nivå – men vår prøvebil, som står på ContiVikingContact 5 i dimensjon 215/55 R17, har forholdsvis nervøs styring. Den er med andre ord følsom for piggslitt asfalt.
Alt i alt gir ikke kjøreegenskapene noe adrenalinkick til feinschmeckere, men det har absolutt skjedd et løft fra forgjengeren.
Velkjent miljø
Interiøret og førermiljøet er Toyota-konservativt, med meget god finish, men litt kjedelig utseende. Instrumentene og innrammingen er modernisert, det vil si at knappene ligner på de som finnes i foregående modell – og du tviler aldri på at du faktisk sitter i en Toyota.
Plasseringen av knappene er logisk, stort sett, vi stusser litt over plasseringen av bryteren for det nye elektroniske håndbrekket, delvis gjemt bak rattet under start/stopp-knappen. Kjører du bilen daglig, er det likevel neppe noe problem.
I førersetet sitter vi forholdsvis høyt, eller sagt på en annen måte: Rattet er senket litt i forhold til den forrige Avensis. Sittestillingen er ikke helt optimal, blant annet fordi lengdereguleringen av rattet er noe beskjeden, rett og slett for snau for de av oss med lange ben.
Bagasjerom på det jevne
Til tross for at Avensis har lagt på seg i bredden, er likevel kupéen 6 cm smalere i forsetet enn i både Mondeo og Insignia. Bredden i baksetet er derimot jevnere. Målebåndet viser at det er et par cm bedre benplass i baksetet på Avensis enn i Insignia. Det betyr i praksis at det er akseptabel plass til personer som måler 185 cm på strømpelesten.
Bagasjeavdelingen, som er en viktig del av en stasjonsvogn, rommer 543 liter. Det betyr 23 liter mer enn i forgjengeren, men volumet er litt mindre enn i Mondeo og Passat, og litt større enn i Mazda 6 og Citroën C5. Det er spesielt bredden mellom hjulhusene som utgjør en forskjell, hvor Avensis måler 98 cm, mens C5 har hele 119 cm, Mondeo 115, Passat har 100 cm.
Skal du frakte større gjenstander, kan du enkelt legge ned setene slik at gulvet blir flatt – og lengden fram til forseteryggen er tett oppunder to meter. Tilhengervekten har vært et ankepunkt tidligere, ikke minst blant caravanfolket. Den er nå økt til 1800 kg, og da begynner det virkelig å ligne på noe.
Premium er topp
I basisutgave, som heter Comfort, er fortsatt standardutstyret noe beskjedent. Manuelt klimaanlegg, 16-tommers stålfelg, tåkelys foran samt lydanlegg med seks høyttalere, skremmer ingen konkurrenter.
Vi kjørte topputgaven Premium, og her smaker det av fugl. Den inkluderer bi-xenonlys, panorama-glasstak, skinnseter, navigasjon og parkeringssensor bak, heftig lydanlegg med to forsterkere og 11 høyttalere, 17-tommers alufelg, cruise control og regnsensor.
Avensis har løftet seg markert i forhold til forgjengeren, men sammenlignet med sine konkurrenter flytter den ingen grenser. Likevel er det ingen tvil om at den er en potensiell bestselger i familiebilklassen, ikke minst på grunn av Toyotas solide renommè når det gjelder kundetilfredshet og pålitelighet.
Konkurrenter: Ford Mondeo, VW Passat, Citroën C5, Opel Insignia, Mazda 6.
+
Den trinnløse gearkassen er lite masete, og relativt snill i matfatet.
–
Smalt mellom hjulhus i bagasjerommet. Beskjedent basisutstyr.