Modellen er Mercedes-Benz E 220 BlueTEC 4MATIC med automatgir, og den får en prislapp på 562.200 kroner som sedan. For et pristillegg på 40.000 kroner får du en tilsvarende spesifisert stasjonsvogn.
Kommunikasjonsdirektør Christoffer Nøkleby hos Bertel O. Steen forteller at bilen, i tillegg til gunstig pris, har en ny telematikkpakke som inkluderer stor skjerm.
- Nordmenn, og særlig kunder i premium-segmentet, elsker firehjulsdrift. Mange har etterspurt 4MATIC-systemet på flere modeller og fra mindre motorer. Den siste tiden har vi lansert dette på nær sagt alle modeller, sier Johnny Kristian Danielsen, direktør Mercedes-Benz personbil.
- Med denne lansering får kundene muligheten til å kombinere den velkjente 220 BlueTEC-motoren med 4MATIC, noe som reduserer avgiftskomponenten vesentlig. Konsekvensen er en svært attraktivt priset modell som utvilsomt kommer til å bli en familiefavoritt i Norge, sier Danielsen.
De mest aktuelle konkurrentene er BMW 520d xDrive Automat som leveres med 163 eller 190 hk. Den koster fra kr 549.300 som sedan og 580.300 som stasjonsvogn.
Uansett hvilken modell du måtte velge, ender du sannsynligvis opp med å plusse på utstyr for mellom femti og hundre tusen kroner for å få en bil som er lett omsettelig når du skal bytte den ut om noen år.