-
Werksta Norge AS:
Regionleder
-
Nellemann Machinery AS:
Verksmester/Driftssjef
-
Møller Bil Åsane:
Salgssjef
-
Motor Forum Oslo:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Kristiansand
-
RSA BIL Oslo:
Produksjonsleder - RSA BIL Oslo
-
Bilia Norge AS:
Business Controller, Region JLR & Outlet
-
DNB Finans AS:
Key Account Manager – Nordland, Troms og Finnmark
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA BIL Kristiansand
-
RSA Bil Arendal:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Arendal
-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilmekaniker/PPK-kontrollør
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Toyota til Malaysia
Nevn et bilmerke fra Malaysia. De som kan svare vil nok si Proton – hvis berømmelse først og fremst ligger i at de eier Lotus. Men det er et stort merke til: Perodua. Nå har Toyota styrket grepet om denne produsenten.
Perodua er delt opp i mindre selskaper, produksjons- og markedsføring, blant annet, med et holding-selskap på toppen. Toyota har gjort dette så snedig at Perodua fremdeles betraktes som lokalt men i realiteten bestyres det helt av Toyota nå.
Det er to åpenbare strategiske mål bak dette grepet. Det ene er det åpenbare at man ønsker å få en enda større andel av deler av bilmarkedet i ASEAN-området. Perodua er det eneste bilmerket som fokuserer på biler med motorer mindre enn 1000 ccm, og burde ha alle muligheter for å styrke sin posisjon. I dag er produksjonsvolumet på størrelse med SAABs – en del over 100.000 biler/år – og ambisjonsnivået er også tilsvarende SAABs: 250 – 300.000 biler/år. Den nye modellen, Kelisa, som debuterte for noen måneder siden skal være med på å få produksjonen opp. Med den byr Perodua nå på fem Daihatsu-avledede modeller.
Det andre formålet er mindre åpenbart. Men Toyota er ute etter store underleverandører til egen produksjon. Men de må selvfølgelig møte kravene til kvalitet og null-feil kriteriene. Det er det nok få av dagens underleverandører i Malaysia som gjør. Men nå som Perodua kommer til å innføre Toyotas innkjøps-politikk vil man nok snart se hvilke underleverandører som er villige til å satse og som derved – på sikt – også kan bli partnere for Toyota.
At de lokale myndighetene har sett gjennom fingrene med et par forretningsmessige snarveier i denne Toyota/Perodua-operasjonen blir sett på som et signal fra regjeringen om at de kunne tenke seg flere industri-investeringer og at de ikke lenger i samme grad vil insistere på det nasjonale innholdet.