Tyske biler bånn for tyskerne

Sjokkresultat fra en del av tyske ADACs bilundersøkelse. Tyske bilister plasserer tyske produkter på bunnen i tilfreds-indexen.

Publisert Sist oppdatert

Land Rover ligger helt i bunnen av de 33 merkene som de 38.000 bileierne uttaler seg om. Mercedes-Benz blir plassert som nummer 32 på denne listen, og Volkswagen får plassen så vidt over – på nr. 31. Andre tyske biler: Smart nummer 29, Opel nr. 27, Audi nr. 26 og Ford 21. BMW endte som nummer 11 og Porsche var den beste tyskeren, på 8. plass.

Det viser seg (selvfølgelig?) at japanske biler topper listen. De ti beste er:

  • Toyota
  • Subaru
  • Honda
  • Mazda
  • Nissan
  • Mitsubishi
  • Suzuki
  • Saab
  • Hyundai

Det er nesten noe ved denne listen som får en til å lure på om det har vært en tilsvarende aksjon som den gangen studentene i Trondheim laget en kampanje for å få stemt inn slimålen som Norges Nasjonalfisk i en av Nitimens mange dølle kåringer.

Men de som følger disse undersøkelsene sier at listen virker helt korrekt og at trendene har antydet denne utviklingen lenge. Spennende er det at koreanerne lærer så fort. Etter Hyundai følger Kia som nummer 16 og Daewoo, som åpenbart kan lære Opel en ting eller to, som nummer 19.

Når skal resten av verden lære?

Powered by Labrador CMS