Tronskifte i Sverige

August-tallene for bilsalget i Sverige viser at Volkswagen solgte flere personbiler enn Volvo.

Publisert Sist oppdatert

Gjennom 50 år har Volvo vært størst på det svenske bilmarkedet. I følge bransjeorganisasjonen BIL Sweden har Volvo gjennom alle disse årene solgt flest nye biler hver eneste måned – unntatt i januar og juli 2000. For tredje gang på 50 år har altså Volvo falt ned fra toppen av registreringsstatistikken.

Med et augustsalg på 2382 nye biler var Volkswagen 75 biler foran Volvo. Volkswagens markedsandel økte dermed til 13,4 prosent, mens Volvos sank til 13,0 prosent.

Blant årsakene til "tronskiftet" er at det selges få firmabiler om sommeren, og dessuten peker avisen Expressen på at det svenske markedet nå nærmest flommer over av brukte Volvo V70.

Flere kjøper brukt
– I stedet for å betale 300.000 kroner for en ny V70, er det mange som velger å kjøpe en brukt for 200.000 – 250.000 kroner, sier pressesjef Bo Larssen hos Volvo Personbilar til avisen.

Expressens motorekspert, Jan-Erik Berggren tror at Volvo må venne seg til å se Volkswagen foran seg:

– Volvo må satse på flere modeller og mer drivstoffgjerrige biler. Bilene deres har for høyt forbruk, sier han.

Tungt også i Norge
Tallene fra Opplysningsrådet for Veitrafikken viser at Volvo hadde en tung august også i Norge. Den svenske produsentens mest solgte modell, V70, har en markedsandel så langt i år på 3,2 prosent, men i august oppnådde den bare 1,5 prosent.

Foran seg på listen har den VW Passat (3,7 prosent), Ford Mondeo (4,4 prosent) og VW Golf (4,5 prosent).

Powered by Labrador CMS