Yamaha Gen-Ryu

Yamaha Maxam 3000

Hinsides, på to hjul

Med den tredje motorsykkelen på under en uke, begynner dere kanskje å lure på hvor dere er. Bare rolig, disse blir de siste på lenge, men vi kunne bare ikke dy oss. Dessuten kommer disse fantastiske kreasjonene fra Tokyo-utstillingen de også.

Publisert Sist oppdatert

De av dere som har fulgt med på vår dekning fra årets Tokyo-utstilling, har kanskje inntrykk av at det er Toyota som tok prisen for crazy-design i år også. Jeg lurer på om ikke Yamaha er nærmere.

Det var særlig deres to konseptsykler, Maxam 3000 og Gen-Ryu, som flyttet grensene ganske langt. Buck Rogers kunne ikke gjort det bedre i sine villeste fantasier.

Maxam eksisterer jo allerede som en urban tandem-cruiser, som fabrikken karakteriserer den. For min del må du gjerne kalle den en stor scooter. Men 3000-utgaven ser med andre ord tusen år fremover, cirka.

Her er Maxam-temaet ”lang & lav dratt ut i det ekstreme. Den har fått økt overheng foran og bak, det er lagt på krom i kilovis, og det som ser ut som ekte skinn er plutselig blitt laget av ekte skinn.

Men på tross av at den er åpenbart overdrevet her og der, er det ikke utenkelig at man kan oppleve noe slikt i produksjon ganske snart. Og for å rette på akkurat det: 3000 betyr slett ikke årstallet for debuten, men lengden i millimeter. Uten å ha kjørt den, ville jeg tro at det var enklere å tre en Ducati Mike Hailwood Replica rundt et hushjørne.

Gen-Ryu
Da er Gen-Ryu meget mer konsept. Men vi kan jo håpe at mange av elementene her snart finner veien over til produksjon. For eksempel rekken av ASV’er – det betyr avanserte sikkerhets detaljer. Vi nevner i fleng: varsler som forteller om avstanden til kjøretøyet foran og bak, en lykt som (endelig) også er i stand til å lyse opp hele svingen når man har et nedbrekk, et støydempende aerodynamisk system, kortbølge intercom system (Har de ikke sett de siste Momo-hjelmene med Blåtann for all kommunikasjon?), stemmestyrt navigasjonssystem, hands free telefon og infotainment system pluss et bakovervendt CCD kamera og LCD skjerm.

Selve sykkelen kaller Yamaha for en High Performance Hybrid Motorsykkel. En YZF-R6 motor (600 ccm) er hoved-drivkilden, men et hybrid system med batteri og el-motor sørger for tilleggskraft og kjøring med forbrenningsmotoren ute av drift. Det futuristiske karosseriet er selvbærende og sørger for masse stivhet, og forhåpentlig kompenserer lav vekt for all ekstravekten fra hybrid-departementet. Lang akselavstand og store hjul burde gjøre denne svært stabil, men samtidig er jeg spent om noen vil leve så lenge at de kan rapportere om kurve- og sving-egenskapene.

Men som design-innslag var begge makeløse.

Powered by Labrador CMS