Nå kommer årsavgiften

I disse dager sender myndighetene ut krav om årsavgift til 3 millioner bileiere. Dette er reglene for betaling og hvem som slipper å betale.

Publisert Sist oppdatert

Det kommer brev til deg i posten med hilsen fra myndighetene. Årsavgiften forfaller til betaling og staten mottar 7,2 milliarder kroner.

Forfall 15. mars
Årsavgiften for en personbil er 2 865 kroner. Avgiften har forfall den 15. mars. Det sendes ut krav til rundt 3 millioner bileiere, og det er 32 000 flere enn i fjor. Avgiften gir nesten 7,2 milliarder kroner i inntekt til statskassen.

Disse slipper å betale
Leverte du kjennemerkene inn til en trafikkstasjon innen 31. desember i fjor, skal du ikke betale årsavgift for 2006. Leverer du kjøretøyet til vraking hos en godkjent oppsamlingsplass eller bilopphuggeri tilknyttet det offentlige vrakpantsystemet innen 15. mars, behøver du heller ikke betale avgift for i år.

Innfordring
Den som sto registrert som eier av kjøretøyet 1. januar 2006, er ansvarlig for å betale kravet for i år. Det er på dette tidspunktet avgiftsplikten oppstår.

Krav som ikke blir innbetalt vil bli innfordret. Innfordringskravet vil bli rettet mot registrert eier av kjøretøyet pr 1. januar. Dette gjelder også for kjøretøy som er avskiltet etter 1. januar, men som ikke er levert til vraking innen 15. mars. Selger du kjøretøyet ditt i perioden 1. januar til 15. mars, må du sørge for at årsavgiften blir betalt for kjøretøyet. Tidligere og ny eier er solidarisk ansvarlig for at kravet blir betalt.

Har du ikke fått kravet?
Eier du et kjøretøy det skal betales avgift for, er du selv ansvarlig for at avgiften betales. Har du ikke fått kravet innen 1. mars, må du fylle ut en giro selv. Du finner betalingsopplysninger på www.toll.no. Du kan også kontakte tollvesenet der du bor, eller kontakte opplysningstelefonen 22 86 02 00.

eFaktura
Årsavgiftbetalere kan i fremtiden få avgiftskravet tilsendt direkte i nettbanken sin, i stedet for i postkassen. Alle som betaler årsavgiften for 2006 i nettbank, vil få tilbud om å få neste års avgift på eFaktura.

Powered by Labrador CMS