-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Sulland Bil Drammen:
Daglig Leder
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Forsmak på stor Lexus
Med LF-FC hinter Lexus til LS 600h-erstatteren. I Tokyo har den dessuten brenselcelle-teknologi.
Når Lexus erstatter batterielektrisk hybridteknologi med brenselceller og fyller tanken med hydrogen, er det tydelig for alle at morselskapet Toyota virkelig mener at tiden nå er inne for bred Fuel Cell-satsing. Ikke bare i massemarkedet, men også der kundene tenker seg mer enn en gang om før de velger utradisjonelt.
Grunnen til at vi viser denne bilen, er at Lexus nå er klar for en hydrogendrevet framtid, sa selskapet president, Tokuo Fukuichi, på den usedvanlig godt besøkte presentasjonen i Tokyo.
Fra et erkekonservativt designspråk med LS 400 tilbake til 1989, framstår Lexus i dag med luksusbilklassens mest moderne og tydelige formspråk.
Så selv om det 5,30 meter lange konseptet virkelig er en diger firedørs sedan pakket i lett kupeform, har den noe nett og, ikke minst, aggressivt sportslig ved seg. Signaturgrillen har aldri vært større hos Lexus enn på LF-FC.
Nær fremtid
Sjefen for Lexus i Norge, Jan Christian Holm, vedgår at det er kort vei fra konsept til virkelig bil hos Lexus. NX 300h, den sist ankomne og suksessrike mellomklasse-SUVen, er et av mange bevis på at Lexus våger å vekke oppmerksomhet.
– LF-FC indikerer hva vi har i vente, sier Holm, og tenker ikke bare på formspråket.
I LF-FC, som i prinsippet er en elektrisk bil med hydrogen som energibærer, driver hovedmotoren bakhjulene. En elmotor i hvert forhjul skal gjøre det mulig å distribuere presis mengde kraft til hvert hjul for å gi «eksepsjonell dynamikk og førsteklasses veistabilitet».
Naturligvis har bilen nok batterikapasitet til å fylle på med energi der brenselcellene ikke yter nok, eksempelvis ved kraftig akselerasjon.
Autonom
Bilen er også langt på vei selvkjørende, ikke for å ta bort gleden ved å kjøre selv, men for å minimere ulykkesrisikoen fram mot en fremtidig null-visjonen.
Selv om LF-FC langt på vei er Lexus neste flaggskip, med antatt produksjonsstart mot slutten av 2017, tror ikke Holm den er aktuell som brenselcellebil. I hvert fall ikke ved produksjonsstart. Men at den klassiske bensin/elektriske hybridløsningen videreføres er hevet over tvil.
På samme måte som Toyotas ingeniører ser en annen vei når biler med stikkontakt er samtaleemne, er ladehybrider så langt heller ikke noe tema hos Lexus.
Derimot skal neste LS fylles med det siste innen infotainment teknologi, og det jobbes intenst med interiøret for å gjøre reisen til en opplevelse i seg selv.