-
Solaris Norge A/S:
Mekaniker til tungbil, buss søkes
-
Flex1One AS:
Driftsansvarlig
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Steinkjer
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Hyundai Motor Norway:
Regional Sales Consultant
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Ny Mercedes G-klasse
Det ytre har vært nærmest uforandret i drøyt 20 år på Mercedes Geländewagen, eller G-klasse. Nå får den snart en ansiktsløfting, men den blir ikke spesielt vanskelig å gjenkjenne.

Avansert interiør
Nye dørpaneler og redesignet instrumentpanel er viktige endringer. Og en praktisk midtkonsoll gir både armlene og nye oppbevaringsmuligheter mellom forsetene. Instrumentpanelet inneholder et stort display som lar sjåføren selv bestemme innstillingen for en rekke sentrale funksjoner. Displayet styres ved hjelp av svakt opplyste knapper på det avanserte multifunksjons-rattet. Herfra kan du også kontrollere stereoanlegget og mobiltelefonen.
Klimaanlegget i G-klassen vil i fremtiden styres med sensorer som automatisk gir ønsket lufttemperatur til begge forsetene samt baksetepassasjerene. Anlegget har avansert støv- og pollenfilter integrert.
Forsetene er av ny design og har elektrisk justering i både høyde- og lengderetning. En ny finesse hos G-klassen er at også rattet styres elektrisk. Minnefunksjonen lagrer automatisk sete- og ratt-innstillinger, og når tenningsnøkkelen tas ut løfter rattet seg automatisk for å gi lettere utstigning for føreren. Rattet blir stående i denne stillingen til tenningsnøkkelen på ny settes på plass i nøkkelhullet.
Sensor-styring
Sensorer i den nye G-klassen fra 2001 styrer vindusviskerne, utvendige lys og bakspeilet: regnsensoren styrer vindusviskerne i takt med nedbørsmengden, lyssensoren tenner automatisk hovedlyset og baklysene når mørket kommer (neppe aktuelt for Norge med påbudt kjørelys) og speilet dimmes automatisk når du får lys fra en bakenforliggende bil direkte inn i kupeen.
Eksteriørmessig skiller nye G-klassen seg ut med hvite blinklys både foran, på siden og bak samt dekorative striper på sidelistene. På de 8-sylindrede modellene er 18-tommers lettmetallfelger standard. Disse modellene leveres også med forkrommet grill og støtfangere lakkert i bilens farger.
Det avanserte COMAND systemet, som inkluderer kontroll av radio, CD-spiller, navigasjonssystem, TV-mottaker og andre funksjoner i en kompakt enhet, blir tilgjengelig på G-klassemodeller fra desember 2000. På V8-modellene, G400 CDI og G500 blir systemet standard.
Verdens kraftigste diesel
Nye Mercedes G-klasse består av tre modeller med tre forskjellige motorer: G320 har en V6-motor med 215 hk, G500 en V8er med 296 hester mens G400 CDI har en ny åtte-sylindret dieselmotor som yter 250 hk. Denne motoren er opprinnelig utviklet for S-klassen, og kraftpakken har et dreiemoment på hele 560 Nm ved 1700 o/min og en toppfart på 180 km/t. Verdens kraftigste dieselmotor montert i en personbil!
5-trinns automatkasse er standard på alle nye G-klasse modeller. Men sjåfører med ønske om manuelle gearskift kan innstille spaken på manuell og selv sjalte opp og ned.
Med alt det utstyret som pakkes inn i nye G-klassen vil bilen trolig være best tilpasset amerikanske forhold. Her i Norge blir nok bilen alt for dyr til at vi får se særlig mange av den på veiene.
Bilde: Mercedes G500 forfra
Bilde: Mercedes G500 bakfra
Bilde: Mercedes G400 CDI
Bilde: Mercedes G320 åpen
Av Terje Ringen – Bilnorge.no