Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster
Torq Roadster

Elektrisk Batmobile

Torq Roadster heter en elektrisk bil som hadde passet like bra i Gotham City som i California – der den bygges.

Publisert Sist oppdatert

Dette høres ut som en elektrisk bil der det legges mer vekt på fart og moro enn på rekkevidde.

Nå er det riktignok ikke mange detaljer som er offentliggjort, men når det legges vekt på for eksempel 1,3 g sideveis «mer enn en Ferrari F 430» og nulltilhundre på 4 sekunder, enn det legges vekt på nytte (rekkevidde er ikke nevnt med et ord), kan vi gå ut fra at her er det noen som har forstått hva som er vesentlig.

Nå har riktignok Chris Anthony vært inne på effektivitetsveien før. Han bygde i sin tid Aptera EV – en dråpe på tre hjul som Jay Leno av en eller annen grunn syntes så kul ut - men med denne nye konstruksjonen ser det ut som han er på rett vei.

(Se innslaget fra Jay Leno’s Garage – saken fortsetter)

En slags mikro-Lamborghini der de skarpe karosserielementene er formet i karbonforsterkede fibermaterialer. Fra siden ser du det kanskje ikke, men dette er i så fall også en tre-hjuls mikro-Lambo.

Tre hjul er bra - det underskriver jeg gjerne på etter mange tiår som praktiserende trehjulist – men hans argument om at kjøretøyet blir 25 prosent mer effektivt fordi den har droppet det ene hjulet, er imidlertid vanskelig å forstå.

Det som finnes av konkrete informasjoner er 300 kW (mer enn 400 hester) og litt over 800 Nm, mens akselavstanden er litt over 2 meter.

Vekten aner jeg ikke noe om, men litium-batteriene kommer fra Flux Power. Det hele er forresten forhjulsdrevet – litt lettere å flytte 800 Nm gjennom de to foran enn gjennom bare ett bakhjul.

Anthony sier han skal produsere rundt 50 biler pr. år og at den skal koste rundt 65.000 dollar. Siden han også gir en Europa-pris – 50.000 euro – er det kanskje håp for noen lokale el-sprint tryner også.

Powered by Labrador CMS