-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Salgsassistent
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Møller Bil Jessheim:
Bruktbilsjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Harald A. Møller AS:
Serviceingeniør
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Møller Bil Egersund:
Nybilselger
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Kjøreegenskaper
Ford har klart å kopiere mye av de glimrende kjøreegenskapene som vi kjenner fra Mondeo og Focus over til den firehjulsdrevne Kuga. Styringen har best presisjon og gir best tilbakemelding fra underlaget. Kuga er sånn sett bilen for de kjøreglade, den har alt i alt de beste kjøreegenskapene så lenge vi holder oss på vanlig landevei, enten det er grus eller asfalt.
På veien
Tiguan viser trygge og tillitvekkende kjøreegenskaper på de fleste underlag, også realt vinterføre, men hjulopphenget har litt større problemer enn hos de to andre med å takle dårlig asfalt.
Forester er meget fint balansert, og den er lett å kontrollere på vinterføre. Styringen er forholdsvis kontant og presis, men når ikke helt opp til Kuga-nivå.
Utenfor allfarvei
Både Kuga og Tiguan er forhjulsdrevet ved vanlig landeveiskjøring, og får fordelt drivkraft til bakhjulene via en elektro-hydraulisk-mekanisk innretning som overfører moment når kjøreforholdene krever det.
Kuga hadde i starten (fram til sommeren 2009) Haldex 3-systemet som overfører kraft når et av forhjulene spinner.
Nå har den samme system som Tiguan, nemlig det mer avanserte Haldex 4, hvor en elektronisk styreenhet fordeler kraften til alle fire hjul basert på signaler fra turtallsføler, gasspedalføler, hjulsensorer, bremselyskontakt og rattvinkelsensor.
Forester har et permanent firehjulstrekksystem, kalt Symmetrical All Wheel Drive, som innebærer at gearkasse, mellomaksel og differensial ligger i en symmetrisk linje bak boxermotoren slik at drivakslene er like lange foran og bak.
En viskositetskobling med mellomdifferensial er bygd sammen med gearkassen, og kraftfordelingen er normalt 50/50. Dette gir seg utslag i at bilen er meget godt balansert, og ikke minst på vinterføre er den lett å kontrollere.
Forester har best fremkommelighet av de tre rivalene, og høyest bakkeklaring, og gir derfor minst risiko for å bli stående fast på dårlige veier. Sånn sett er Forester hytteeierens beste venn.
- Testvurdering og poeng Ford Kuga