-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
TotalEnergies:
Distriktansvarlig / Sales Representativ
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Lærdal
-
Team Verksted AS:
Kundemottaker
-
Nardo Bil Ålesund AS:
Servicemarkedsleder
-
Hyundai Motor Norway:
Regional Manager Sales
-
Team Verksted AS:
Industrimekaniker
-
Birger N. Haug AS:
Teknisk Leder
-
Albjerk Bil Ringerike AS:
Salgsleder
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Albjerk Bil Lier AS:
Mekaniker
-
Gumpens Auto Grenland AS:
Daglig leder
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Tellnes Autosenter AS:
Tungbil- og lettbil Mekanikere
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Xpeng Motors (Norway) AS:
Regional Ettermarkedsleder
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
Bilia Drammen:
Bilmekaniker, Volvo/ Xpeng Drammen
-
Bilia Norge:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Werksta Bergen Åsane:
Verkstedleder
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
Back in black - del 3
Sorte biler gir ikke fargerike bilder, men bak rattet koser vi oss uansett bilenes utvendige drakt. Med BMW 320d i helt ny stasjonsvognutgave var det naturlig å matche den mot rivalene
- Innledning
Sist vi kjørte disse fire bilene mot hverandre, var vi mer imponert av chassiset på V60 enn på A4 og C200.
Denne gangen fremstår tyskerne med noe bedre kjøreegenskaper på grunn av sine sportspakker. Forskjellen er ikke stor, men det er spesielt styringen som er litt mer dvask hos svensken. Hos Volvo har komfort stått høyere på prioriteringslisten enn dynamikk.
Til tross for «Sportspakke pluss», som innebærer 17-tommers hjul, sportsunderstell og sportsseter, er vår Audi A4 mindre sportslig enn BMW 320, noe som CVT-girkassen, som hos Audi heter Multitronic, må ta noe av skylden for.
A4 viser heller ikke den beste komforten på dårlig underlag, til det er oppsettet i stiveste laget. Komforten er langt fra dårlig, men i dette selskapet stiller A4 et lite hakk bak konkurrentene.
320 og C200 er alt i alt de mest komfortable av testbilene. På krevende veier kan ikke Mercedes-chassiset hamle opp med BMW. Men kjørefølelsen ligger nærmere den dynamiske siden enn vi er vant til hos Mercedes, takket være sportsunderstell, parameterstyring og Sport-program på girsjaltingen.
Det høres
Det er ingen dramatisk forskjell i støynivå mellom de fire konkurrentene, men et lite avvik i positiv retning finner vi hos Volvo V60 som kan vise til både hørbart og målbart lavere lyd i 50 km/t. Generelt er det lite hjulstøy i V60.
De av dere som liker å sammenligne med andre tester, vil se at støynivået ligger forholdsvis høyt på alle bilene, noe som ganske enkelt skyldes at målingene denne gang er gjort på ganske grov asfalt.
Erfaringer fra tidligere tester viser at det kan skille opp til 5 desibel mellom målinger som er gjort på «normalt» slitt asfalt og nylagt asfalt.
LES VIDERE: